SK ZLONICE   :  BANÍK LIBUŠÍN pol. 0 : 2

Petr Bakos, Pavel Havrda

Střídal : Jiří Melichar, Zdeněk Veselý, Martin Špeta

BRANKY : Petr Bakos,

STATEČNÝ VÝKON NA FAVORITA NESTAČIL

Nebýt mizerné koncovky ve II. poločase a sporného penaltového momentu mohli jsme se dočkat v tomto utkání zápletky. Zlepšený výkon našeho mužstva ve II. poločase přinesl slušné šance na skórování a do hostujících řad trochu zneklidnění, přesto to na body nestačilo a tak si hosté odváží 3 body. Z mého pohledu však zcela zaslouženě. Hosté zejména v poločase prvním, předváděli herní kvalitu, jež jim vynesla dvoubrankové vedení.

Jako jediní jsme hráli v neděli, ač jsme soupeře s předstihem žádali o přeložení kola na sobotu. Bohužel nám z jeho strany nebylo vyhověno, ale toto rozhodnutí plně respektujeme. Nemuseli jsme však želet neboť odměnou nám byla pěkná divácká návštěva a především na rozdíl od soboty velmi pěkné počasí. Do posledního mistrovského zápasu podzimu jsme nastupovali opět oslabeni o některé z hráčů. Pro zranění nemohl nastoupit Martin Gil , Jakub Švarc a Dominik Tauš. Do základu tak po dlouhé době např.naskočil Lukáš Samek a do středové obranné dvojice Míra Havliš.

Po zahájení zápasu drží hosté častěji míč na svých kopačkách a trpělivou hrou se snaží dostat na dostřel naší branky. K jejímu zdolání potřebují 10 minut. Právě v tu dobu je na hranici velkého vápna odpískán proti našim barvám trestný kop. Kop exekutora Kopecký stačí vyrazit, ale na následnou dorážku Křenka již nemá nárok 0 : 1. Naše obrana si dávala šlofíka. Ač branka vzbudila u některých diváků emoce z důvodu údajného ofsajdu, byla zcela regulérní neboť u tyče se nacházel K. Nagy. Zřejmě jej právě tito diváci kvůli jeho výšce přehlédli – budiž jim odpuštěno J. V 15 minutě mohla přijít naše odpověď po akci P. BAKOSE z levé strany. Po průniku v pokutovém území jeho přihrávku před branku tečoval jeden z hostujících obránců tak, že se míč odrazil k tyči. Hostující brankář však nebezpečí zažehnal zákrokem nohy a míč vykopl. O minutu později přihrává před velké vápno zprava J. Novák. Míč nachází L.Samka, který jej sklepává pro P. Havrdu a ten střílí – bohužel vysoko nad branku. V 19 minutě ztrácí na polovině hřiště míč T. Vimr, míč putuje na pravé křídlo, posléze do středu odkud přichází průniková přihrávka na jednoho z útočníků, který přihrává spoluhráči Křenkovi na střed velkého vápna a ten pohotovým skluzem před vybíhajícím Kopeckým zasouvá podruhé míč do naší branky 0 : 2. O pět minut později mohlo být ještě hůře. Po dlouhém pasu do pravého křídla přichází centr před naši branku, který Kopecký vyráží, ale hosté se dostávají k dorážce a trefují břevno. Další krušná chvíle pro naše mužstvo přišla v 33 minutě po chybném odkopu L. Košťáka, kdy se hosté zmocňují míče před velkým vápnem. Následnou střelu k levé tyči s vypětím sil Kopecký likviduje, ale akce pokračuje, neboť k míči se dostává opět volný hráč hostí. Kopecký ještě jednou vyráží, avšak přichází přihrávka před branku a střela do téměř odkryté branky, která trefuje některého z našich hráčů a zabrání tak skórování. V 35 min. střílí ze středu pole vysoko nad branku T. Vimr. Ve 40 min. postupuje po levém křídle Bakos, jež si vymění míč s P. Němcem a ten posílá po zemi k bližší tyči přihrávku před branku. Hosté však stačí nebezpečí zažehnat a Samek dobíhá až po uplynutí časového limitu.

Do kabin tak odcházíme s dvoubrankovým mankem avšak s vědomím, že i s tímto stavem se dá ještě něco udělat. S odhodláním s nepříznivým stavem ještě něco udělat nastupujeme do II. poločasu. Poměrně záhy se nám podaří nepříznivý stav zkorigovat a to po parádní ráně P. Bakose z 48 min. z tr. kopu po faulu na J. Nováka. O minutu později jsme svého tažení mohli definitivně dosáhnout. Hosté zahrávají rohový kop, odražený míč přebírá P. Havrda, který jej předává do běhu J. Novákovi a ten krásně nachází na levé straně zcela volného L. Košťáka. Lukáš však nezachová dostatečný klid a nepřipravenou ranou posílá míč vedle branky. Obrovská škoda neboť měl klid a nebyl nikým atakován. A tak přichází trest a zároveň jeden z nejdiskutabilnějších okamžiků zápasu. Běžný souboj tělo na tělo, posoudí tak trochu necitlivě hlavní rozhodčí Holakovská jako faul J. Nováka a hosté tak dostávají šanci zahrávat z levé strany před vápnem tr. kop. Ve směťi dotírajících těl Kopecký s námahou vyráží centrovaný míč směřující do branky. Následuje, jak se říká mrva před brankou, která končí odpískáním pokutového kopu.

Na zmíněnou situaci se podíváme očima P. Bakose, jemuž byla odpískána hra rukou. Hráč popisuje, že klečel před brankovou brankou s rukama podél těla, přičemž střela jej skutečně do ruky zasáhla. Dle platných pravidel se tedy o porušení pravidel nejednalo, neboť ruce byly přitisklé podél těla. Hosté budou samozřejmě tvrdit opak, ale já nemám důvod svému hráči nevěřit. Toto tvrzení se opírá ještě o dvě podstatné skutečnosti. 1. Asisent hraní rukou nesignalizoval i když měl lepší výhled na situaci než hlavní rozhodčí. 2. Hlavní rozhodčí pok. kop neodpískala bezprostředně ale až po hlasité intervenci hostujících hráčů z čehož vyplívá, že skutečně neměla situaci na očích. Nicméně pokutový kop je když jej rozhodčí odpíská a nikdo na tom nikdy nic nezmění. Křenek tak dostal příležitost dovršit svůj hattrick 1 : 3.

Tohle pravidlo spolu s pravidlem o tom, že hráč po odpískání faulu, má bezprostředně ponechat míč na svém místě a vzdálit se na předepsanou vzdálenost, bych osobně zrušil. V případě druhého zmiňovaného pravidla došlo k jeho porušení ze strany hostů v zápase několikrát ,ale vždy bez patřičné odezvy. Jsou to jistě maličkosti, snad i malichernosti ale v konečném kontextu přináší zbytečné emoce. Poměr žlutých karet vyzněl jednoznačně pro naše mužstvo, ale i zde je statistika mírně řečeno zkreslující. Zmiňme např. dva ostré zákroky šlapákem či stržení za dres, které zůstaly nepotrestány.

Vraťme se však k samotnému zápasu. V 56 min. podnikají hosté brejk, na jehož konci je zákrok Kopeckého. V 72 min. centruje před branku zprava P. Bakos, jež nachází hlavu zcela volného J. Melichara ale ten nedokáže dostatečně trknout a míč jen hlavou lízne. O minutu později střílí P. Bakos ve vápně, ale jeho střele do sítě zabrání pohotový blok jednoho z hostujících hráčů. V 74 min. zahráváme rohový kop, který hosté odvrací na hranici velkého vápna k nohám J. Nováka. Náš hráč je evidentně faulován, ale hraje se dál. V 84 min. si mezi nohama u levé lajny pouští míč J. Melichar, proniká až k vápnu a odsud předkládá perfektní přihrávku M. Špetovi mezi malé a velké vápno. Martin však placírou neskutečně netrefuje a míč končí vedle branky. V 90 min. přichází hned dvě velké šance. Nejdříve je P. Bakosovi zblokována pěkná střela na rohový kop a po něm hlavičkuje k tyči Z. Veselý avšak i tato šance, stejně jako následná dorážka brankou nekončí.

Končí však utkání, v němž jsme statečně vzdorovali velkému favoritu a v němž nám k lepšímu výsledku chybělo více štěstí. Končí i podzimní část mistrovské soutěže, která byla pro naše barvy stejně tak chmurná jako podzimní počasí. Snad jaro přinese lepší výsledky.